نکات ریزی که فقط از زبان رتبه 12 کنکور می شنوید!

سلام، خودتان را به طور کامل معرفی کنید.

نیلوفر نیک بنیاد هستم. متولد 27 آبان سال 1370، فرزند دوم خانواده، یک برادر بزرتکتر دارم که تحصیلاتش را در رشته مهندسی صنایع تمام کرده است. پدرم درشته مهندسی مکانیک و مادرم در رشته مدریت بازرگانی تحصیل کرده اند.

رتبه تان در کنکور سراسری چند شد؟

رتبه 12 منطقه 1، و رتبه 18 کشوری در گروه علوم انسانی.

وضعیت درسی یتان در دوران دربیرستان چطور بود؟

معدل سال اول دبیرستانم :20

سال دوم دبیرستان : 97/19

سال سوم دبیرستان : 85/19

پیش دانشگاهی: 77/19

در چه رشته و دانشگاهی پذیرفته شده اید؟

رشته حقوق، دانشگاه تهران.

چرا این رشته را انتخاب کردید؟

بخاطر دید اجتماعی نسبت به رشته ی حقوق، آینده شغلی خوب این رشته و البته رتبه خودم. اگر این رتبه را کسب نمی کردم شاید هرگز سراغ حقوق نمی رفتم.

با توجه به رشته تحصیلی تان ، فکر می کنید شغل آینده تان چه باشد؟

چون زیاد به شغل وکالت علاقه ندارم تصمیم گرفته ام تحصیلاتم را تا مقطع دکترا ادامه دهم و اگر خدا بخواهد عضو هیأات علمی دانشگاه تهارن و استاد دانشگاه شوم. کلا تدریس را خیلی دوست دارم.

 در سال کنکور تمام تفریحاتتان را کنار گذاشتید؟

نه اصلا؛ این کار فقط ذهن آدم را خسته می کند. هر چند روز یک بار لااقل برای هوا خوری بیرون می رفتم. گاهی هم با دوستانم دور هم جمع می شدیم تا حال و هوایی عوض کنیم. البته مطالعه غیر درسی و استفاده از اینترنت را تا 1 روز قبل کنکور هم ادامه دادم. چون علاقه زیادی به این دو مورد دارم.

هفته معمولا هفته ای چند ساعت درس می خواندید؟

 

من در تابستان حدود 30 ساعت در هفته، پاییز 40 ساعت، زمستان 50 ساعت و در بهار هفته ای 60 ساعت درس می خواندم! به نظر خودم زیاد بود اما این ارقام نسبی است و خیلی ها بیشتر از من می خواندند.

درصد های کنکورتان را نگفتید.

ادبیات عمومی 80، عربی عمومی 94، معارف اسلامی 73، زبان 73، ریاضی 63، اقتصاد 91، ادبیات اختصاصی 87، عربی اختصاصی 100، تاریخ و جغرافیا 63، علوم اجتماعی 81، فسلفه و منطق 92، روانشناسی 93.

در چه آزمون هایی شرکت می کردید؟

فقط سنجش.

فکر می کنید دلیل موفقیتتان در چه بود؟

بیشتر از هر عامل دیگری خدا کمکم کرد، در تمام شرایط سخت کنارم بود، حتی در دقایقی که سر جلسه کنکور بودم. بعد هم تلاش خودم، کمک های دبیران و کادر مدرسه و حمایت خانواده ام. دوستانم هم در شرایط سخت روحی بسیار کمکم می کردند.

قبل از کنکور چه رتبه ای را برای خودتان متصور بودید؟ بعد از آن چطور؟

اوایل که شرو به درس خواند کرده بودم فکر می کردم یک رقمی می شوم اما هرچه به کنکور نزدیک تر می شدم به خاطر کمبود وقت مطالعه و… امیدم نسبت به یک رقمی شدن کمتر می شد و به رتبه زیر 20 فکر می کردم، بعد از کنکور با توجه به سخت شدن سوالات امسال و مقایسه درصد هایم با تربه ای سال های قبل حدس می زدم رتبه ای بین 50 تا 100 کسب کنم.

 

برای بالا بردن درصد ها و میزان توانایی و تسلط خود چه کار هایی می کردید؟

پس از هر آزمون آزمایش تمام سوالات آن را بررسی می کردم و سعی می کردم سوالاتی که پاسخ اشتباه داده ام یا پاسخ نداده ام را در وقت کافی و با حوصله پاسخ دهم و اگر موفق نمی شدم از روی پاسخ نامه جواب ها را مطالعه می کردم. بدون توجه به این که چه درسی را درصد پایین زده ام برای آزمون بعد تمام دروس را می خواندم تا مبحث را کامل یاد نمی گرتفم هرگز به سراغ مبحث بعدی نمی رفتم.

از کدام کتاب ها و جزوه های آموزشی استفاده می کردید؟

 

تمام جزوه هایی که دبیرانم در اختیارم می گداشتند را مطالعه می کردم. از کتاب های تست ناشران مختلفی استفاده کردم چون به نظر من هر ناشر فقط دروس خاصی کتاب های خوب و تخصصی دارد. در بیشتر درس ها ازکتاب چند ناشر مختلف استفاده کردم. چون واقعا در ماه های آخر با کمبود تست مواجه شده بود. هر کتاب یا جزوه ای به دستم می رسید، تست هایش را می زدم.

به نظرتان وجود یک استاد خوب چقدر در موفقیت دانش آموزان موثر است؟

به نظر من وجود اساتید خوب واقعا یک نعمت است و من خدارا شکر می کنم که از این نعمت بهره مند بودم. اما خب نمی خواهم بگویم اگر کسی امکانات یا اساتید معروف نداشته باشد موفق نمی شود. بلکه در سال های اخیر بسیار دیده ایم که رتبه های برتر از بین دانش آموزانی هستند که امکانات چندانی ندارند.

کلاس های کنکور و موسسات آموزشی و آزمون های آموزشی در قبول شما چقدر تأثیر داشت؟

معلمان دبیرستان ما اغلب دبیران مطرح کنکوربودند و من غیر از کلاس های مدرسه در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکردم. اما آزمون های آزمایشی برایم حکم یک کنکور را داشت و واقعا برای کسب رتبه در آن تلاش می کردم.

چطور از قبول شدن خود مطلع شدید؟

اخبار ساعت 2 بعد از ظهر رتبه های 1تا 3 را اعلام کرد یک اضطراب و ناگهانی وجودم را فرا گرفت. با توجه به درصد هایم بعضی از دبیران پیش بینی کرده بودند که یک رقمی می شوم اما بعضی از موسسات هم رتبه 3 رقمی برایم پیش بینی کرده بودند، بعد از ظهر همان روز ربته های 3 تا 10 را هم اعلام کردند و من به کلی قطع امید کردم و پیش خودم گفتم 3 رقمی شده ام. قرار بود جواب ها صبح روز بعد روی سایت سازمان سنجش قرار بگیرند اما حدود ساعت 8 شی یکی از دوستانم تماس گرفت و گفت جواب ها آمده دست و پایم می لرزید بدون هیچ سر و صدایی به سایت رفتم و وقتی کارنمه ام را دیدم بسیار خوشحال شدم و سریع اعضای خانواده ام را هم در جریان گذاشتم.

چقدر استرس داشتید؟

در ماه های اول نه، اما هرچه به زمان برگزاری کنکور نزدیک می شدم اضطراب روز افزون داشتم. مخصوصا بعد از اردیبهشت ماه یک ترس وحشتناک از کنکور داشتم.

تا به حال شده که مسئله ی درسی ای را نتوانید حل کنید؟

این اتفاق در ماه های نزدیک به کنکور سراسری بسیار رخ می داد . گاهی حتی تا یک ساعت هم برای فهمیدن پاسخ فکر می کردم و احتمال می دادم شاید این سوال در کنکور بیاید اما اگر هیچ راهی برای آن پیدا نمی کردم به سراغ سوال بعدی می رفتم و در درلم می گفتم انشاءالله که نمیاد….

دوستانتون از میان چه افرادی بودند؟

تمام دوستانم در دوسال آخر دبیرستان و پیش دانشگاهی بسیار شاد و در سخوان بودند. روحیه ی اطرافیانم برایم خیلی مهم بود. اصلا از محیط هایی که به من استرس می دادند خوشم نمی آمد. خدا را شکر فضای کلاس درسمان هم خیلی شاد و غیر استرس زا بود. به طوری که گاهی دبیران به شوخی می گفتند : شما را باید ببریم تلوزیون برای شاد سازی کنکوری ها…

برویم سراغ عربی خودمان…. استاد وحدت چقدر در موفقیت شما تأثیر داشتند؟

استاد سید حامی وحدت قبل از اینکه استاد درس عربی من باشند، استاد درس زندگی بودند. می توانم بگویم یکه تنه نقش استاد عربی، مشاور درسی و مشاور روانشناسی را داشتند. از نطر روحی هم بسیار کمکم کردند و قبولی در کنکور و کسب رتبه را تا حد زیادی واقعا مدیون ایشان هستم.

راجع به کتاب عربی کنکور(چاپ قبلی عربی کامل)چه نظری داردید؟

من برای هر درسی از کتاب های مختلف استفاده می کردم چون به نظرم هیچ کتابی کامل و همه جانبه نبود. اما در درس عربی کتاب عربی استاد وحدت چه از نظر تدریس و چه تست های تألیفی و تست های کنکوری بسیار کامل بود و هیچ نیازی به کتاب دیگری برای درس عربی نداشتم. این را به وضوح مشاهد کردم زیرا در سال کنکور بیش از 200- 300  کتاب استفاده کردم.

چطوری توانستید عربی تان را اینقدر بالا بزنید؟

من از اول تیر هر روز یک ساعت عربی می خواندم. دقیقا طبق برنامه آقای وحدت. اول درس رو می خواندم بعد تست میزدم.

آیا این کتاب می تواند جایگزین استاد باشد؟

بالاخره وجود یک معلم لازم است اما از آنجائیکه این کتاب دارای یک درس نامه بسیار کامل و شامل تمامی نکته های کنکوری است برای دانش آموزانی که دسترسی به استاد ندارند واقعا مفید است.

حرف آخر؟

سال کنکور گرچه سال سختی است اما لذتی که پس از آن وجود دارد آدم را به درس خواندن تشویق می کند. حتی در سال کنکور اتفاقات عجیبی برایتان می افتد که شاید هیچ وقت دیگر در زندگی تا اتفاق نیفتد

مثلا من یک بار در هنگام راه رفتن خواب دیدم !! کاری که شاید هی وقت دیگر رخ ندهد کلا کنکور تجربه جالبی است که فقط یک بار تجربه اش می کند البته اگر خوب درس بخوانید

امید وارم همه شما کنکوری هایعزیز این سال را با موفقیت پشت سر بگذارید. برایتان آرزوی موفقیت می کنم

ما هم برای خانم نیلوفر نیک بنیاد آرزوی سلامتی می کنیم.

 

 

One thought on “نکات ریزی که فقط از زبان رتبه 12 کنکور می شنوید!

  1. نیلوفر نیک بنیاد says:

    سلام.من نیلوفر نیک بنیاد هستم. دوباره دیدن این گفتگو باعث شد بیام و بگم هنوز هم بعد از گذشت چند سال، شاگرد استاد وحدت بودن یکی از بزرگترین افتخارات زندگیم و یکی از بهترین تجربه هامه 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *