don-t-forget_2646997

کدام را ترجیح میدهید ، فهمیدن مطالب یا حفظ کردن آنها ؟ !

حفظ کردن یا فهمیدن مطالب

✅اصولا خواندن برای یادگیری و فهمیدم مطالب است نه برای حفظ کردن. اگر متنی را بدون فهمیدن حفظ کنید یقین داشته باشید که به زودی آن را فراموش خواهید کرد. سعی کنید موقع خواندن مطالب را کاملا بفهمید تا بهتر بتوانید در حافظه خود نگهداری کنید و در موقع لزوم از آن استفاده کنید.

?حفظ کردن معایب بسیار زیادی دارد:

?از جمله اینکه اگر شما متنی را بدون فهمیدن حفظ کنید احتمال دارد که اگر کلمه اول آن را فراموش کنید دیگر کل متن را نتوانید یادآوری کنید. به همین دلیل است که تعدادی از دانش آموزان هنگام پاسخگویی به سوالات اظهار می دارند اگر کلمه اول را بگوئید بقیه مطالب حتی «و» آنرا کاملا توضیح می دهم. گفتن این جمله بدان معناست که دانش آموز مطالب کتاب را بدون فهمیدن فقط حفظ کرده است.
?نکته مهمی که ذکر آن ضروریست این است که مغز، کلمات را نمی شناسد بلکه با مفهوم سروکار دارد. یعنی اینکه مغز شما مفهوم یک متن را در خود نگه می دارد نه اینکه بخواهد تک تک کلمات را در خود جای دهد. و اصولا کلمات برای رساندن یک مفهوم خاصی کنار همدیگر قرار می گیرند و ذهن مفهوم آن کلمات را درک می کند نه معنی تک تک کلمات را.
?از معایب دیگر حفظ کردن، خستگی شدید ذهنی است.اگر بخواهید متن های مختلفی پیدا کنید باید کلمات زیادی را بدون پس و پیش در حافظه خود جای دهید که بعد از مدتی مطالعه کردن احساس خستگی کرده و ذهن شما دیگر توانایی یادگیری و حتی حفظ کردن مطالب را ندارد.
?از طرف دیگر هنگام حفظ کردن، تمرکز حواس کاهش می یابد، چراکه شما طوطی وار آنقدر کلمات را تکرار می کنید(گاهی بیش از ده بار) تا حفظ شوید. ولی اگر بخواهید مفهوم مطالب را درک کنید لازمه اش آن است که در حین مطالعه تمرکز حواس داشته باشید زیرا بدون تمرکز حواس به هیچ عنوان نمی توانید مطالب را به خوبی بهمید.

? حفظ کردن=بیهوده تلف کردن وقت?

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *