رتبه های برتر چگونه عربی می خوانند؟

حامی وحدت مدرس عربی کنکور با بیش از 20 سال سابقه تدریس

علی رقم این که درس عربی پایین ترین ضریب رو تو دروس عمومی کنکور سراسری داره اما تاثیرگذاریش رو رتبه و نمره داوطلبا خیلی زیاده به اصطلاح انحراف معیار داره . به خاطر همین کسایی که می خوان رتبه و قبولی خوبی رو تو کنکور بیارن باید توجه ویژه ای به این درس داشته باشن .

برای مشاوره نحوه مطالعه درس عربی کنکور

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره های زیر تماس بگیرید:
 

تماس با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۷۸۹ از کل کشور
 

تماس با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۸۸۰ از استان تهران

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱ شب حتی ایام تعطیل

درصورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید .

دومین درس تو دفترچه عمومی کنکور سراسری درس عربیه . زمان جواب دادن به 25 سوال عربی تو کنکور 20 دقیقست . ضریب عربی تو کنکور 2 هست و دارای 5 مبحثه که نحوه طرح سوال از این درس به صورت موضوعیه نه درس به درس . بهترین نوع مطالعه درس عربی برای داشتن بازدهی بیشتر مطالعه به صورتمبحثی هست .

تو این مقاله سعی شده که بهترین نوع مطالعه عربی رو با توجه به شرایط کنکور و توجه طراح سوال به این درس بهتون یاد بدیم . پس اگه شما هم به دنبال بهترین روش مطالعه درس عربی تو کنکور هستین و می خواین با نحوه مطالعه درس عربی آشنا بشین تا آخر این مقاله همراهمون باشین .

نحوه مطالعه درس عربی

درس عربی یکی از دروس عمومی با تاثیرگذاری بالاییه و به خاطر تاثیری که تو کنکور داره نباید ازش غافل شد . برای خوندن درس عربی فقط کتاب درسی کافی نیست در کنار کتاب درسی ،کتاب کمک آموزشی ( تست ) و نوشتن خلاصه هم لازمه .

عربی دارای 5 مبحث : ترجمه و تعریب ، درک مطلب ، تحلیل صرفی ، اعراب گذاری و قواعده . برای یادگیری بهتر برای هر مبحثی ، اگه با روش اصولی یادگیری اون مبحث پیش برین براتون بهتره چون هم تو تایمتون صرفه جویی می شه هم بازدهیتون بالاتر میره .

  • تکنیک مطالعه هر مبحث :

 چه جوری لغات را راحت تر ترجمه کنیم ؟

تقریبا بین 8 تا 10 سوال کنکور رو شامل میشه یعنی حدود 40 درصد سوالای درس عربی . این قسمت یکی از ساده ترین و کلیدی ترین مباحث عربیه که داوطلبا حتی بدون دونستن معنی لغات هم می تونن به سوالای این قسمت جواب بدن .

 نکاتی که برای ترجمه باید حتما یاد بگیرین :

جنس اسم : معرفه و نکره بودن 

نوع ضمیر : چه ضمیری تو سوال استفاده شده و ترجمه درستش تو کدوم گزینه هست

عدد : مفرد و جمع بودن    

فعل : بررسی زمان ، صیغه و نوع فعل و ترجمه فعل با توجه به ابن ها

مهم ترین و راحت ترین راه پیدا کردن ترجمه درست ، بررسی فعل جمله هست پس حتما اول باید سراغ فعل برین و فعل جمله رو بررسی کنین .

  پیشنهاد تحصیلیکو برای یادگیری درک مطلب

 حدود 8 تا 9 سوال کنکور مربوط به این قسمته . قسمت درک مطلب رو به چند بخش تقسیم می کنن : حدود 4 سوال از متن درک مطلب ، 3 سوال تحلیل صرفی و 1 تا 2 سوال هم اعراب گذاری .  

متن درک مطلب : برای یادگیری متن درک مطلب که ساده ترین بخش این قسمته حتما باید لغات مربوط به کتابای عربیتون رو بلد باشین تا وقتی که دارین متن رو می خونین متوجه موضوعی که ازش صحبت می شه ، بشین و بتونین راحت به سوالا ی این قسمت جواب بدین .

حتما شبی یه متن از کتاب درسی یا کنکور سالای گذشته بخونین و ترجمه کنین تا سرعتتون تو این قسمت بالا بره .

تحلیل صرفی : تو این قسمت داوطلبا باید بتونن با توجه به نقش کلمه تو متن درک مطلب اون رو تجزیه و تحلیل کنن . تجزیه و تحلیل این قسمت شامل دونستن ویژگی های فعل ، اسم و حرف می شه .

توصیه ای که به همه کنکوریا داریم اینه که حتما همه کلمات متن کتاب درسیون رو برای خودتون تجزیه و تحلیل کنین تا تو این قسمت به تسلط کافی برسین .

اعراب گذاری : تو این قسمت یه جمله از متن رو میدن و می خوان که داوطلبا با توجه به نقش کلمه ها درست ترین نوع تشکیل رو انتخاب کنن . برای یادگیری این قسمت هم باید نقش کلمه ها تو جمله و هم چنین اعراب ها رو به خوبی بلد باشین .

 نحوه مطالعه قواعد درس عربی

7 الی 8 سوال آخر درس عربی به قواعد آن اختصاص پیدا می کنه . پر کار ترین قسمت عربی قواعدشه . برای این که یادگیری این قسمت به طور کامل و اصولی پیش بره اول باید ساختار جمله رو بشناسین یعنی با ساختار اسم ، فعل و حرف آشنا بشین که این قسمت رو برای فهمیدن قسمت تحلیل صرفی آموزش دیدین و فقط یه مرور کلی از روی خلاصه هاتون انجام بدین تا برین سراغ یادگرفتن قواعد اصلی . قواعد عربی رو سعی کنین درس به درس یاد بگیرین ، تا زمانی زمانی که رو تست های اون قسمت مسلط نشدین درس بعدی رو شروع نکنین .

داوطلبای کنکور باید عربی رو به ترتیب قواعد گفته شده یاد بگیرن تا سختیه این درس کلافه و نا امیدشون نکنه و بتونن خیلی خوب مفاهیم رو یاد بگیرن و تو تست های عربی پیاده کنن .

 برای یادگیری عربی می تونین علاوه بر کتاب درسی به درس نامه کتاب کمک آموزشی تون هم مراجعه کنین یا اگه خیلی ضعیف بودین برای بر طرف کردن ایراداتتون چند جلسه ای دبیر خصوصی بگیرین که هر داوطلبی بسته به شرایط علمی خودش راهی رو انتخاب می کنه که متناسب ترین راه با توجه به  وضعیت تحصیلیش باشه .

​ حتما وقتی دارین هر قسمت از عربی رو می خونین خلاصه های مربوط به اون قسمت رو هم بنویسین تا تو بازه های مرورتون مجبور به مطالعه کل کتاب نشین . همون زمان رو بزارین برای زدن تست بیشتر .

 اولین درس دفترچه عمومی تو کنکور سراسری ادبیاته که درس حفظی و فراری محسوب میشه . برای خوندش باید از روش مطالعه مخصوص به خودش استفاده کرد . برای دونستن بهترین نحوه مطالعه ادبیات پیشنهاد می کنیم مقاله زیر رو بخونین .بیشتر بخوانید : روش مطالعه ادبیات رتبه های برتر کنکور

بهترین منابع عربی کنکور

همون طوری که گفته شد برای سربلند شدن تو این رقابت بزرگ تنها کتاب درسی نتیجه بخش نیس و در کنار اون حتما باید به مطالعه و حل تست از یکی از بهترین منابع تست عربی هم استفاده کنین .

کارشناسای تحصیلیکو با استفاده از تجربیاتشون بهترین کتابای موجود تو بازار رو  طبق جدول زیر براتون جمع بندی کردن :

سطح منبعنام کتابسری انتشاراتتعداد جلد
منبع پیشنهادیجامع انتشارات نشر الگوسری تستتک جلدی
منبع آموزش بیشترانتشارات گاجسری میکرو طلاییتک جلدی
منبع تست بیشترانتشارات الگوسری موج آزمونتک جلدی

پیشنهاد تحصیلیکو به ترتیب تهیه و مطالعه منبع پیشنهادیه . ولی داوطلبایی که نیاز به آموزش بیشتر دارن منبع آموزش بیشتر و برای داوطلبایی هم که منابع گفته شده رو مطالعه کردن و حالا می خوان بیشتر تست بزنن منبع تست بیشتر مناسب هست . 

 هر گروه آزمایشی برای کنکور سراسری یه سری رشته های پر طرفدار داره . اگه شما هم متقاضی رشته های پر طرفدارین یا می خواین این رشته ها و حدود قبولیشون رو بدونین ، می تونین مقاله زیر رو بخونین تا آخرین رتبه قبولی برای این رشته های پرطرفدار رو ببینین و درصدای خودتون مقایسه کنین .بیشتر بخوانید : آخرین رتبه لازم برای قبولی رشته های پرطرفدار کنکور سراسری

اگه بعد از خوندن این مقاله باز هم احساس کردین که نیاز به کمک برای مطالعه درس عربیتون دارین می تونین از طریق سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی تحصیلیکو با کارشناسای تحصیلیکو در ارتباط باشین و همه سوالاتتون رو بپرسین .

 با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور سراسری ، بیشتر داوطلبای کنکور دنبال روش هایی برای جمع بندی بهتر این درس هست . پیشنهاد می کنیم برای آشناسی با بهترین روش جمع بندی درس عربی حتما مقاله زیر رو بخونین .در ادامه بخوانید : بهترین روش جمع بندی درس عربی کنکور

سوالات متداول

1- تعداد سوالا و ضریب عربی تو کنکور چه جوریه ؟

همون طور که تو این مقاله با جزئیات کامل گفته شده ، عربی تو کنکور همه گروه ها 25 سوال میاد و ضریب 2 داره .

2- برای کسی که عربی رو کامل خونده و می خواد مرور کنه چه کتابی مناسبه ؟

هر کسی با توجه به شرایط تحصیلیش می تونه از بهترین منابع استفاده کنه ، این انتخاب بسته به شرایط علمی داوطلبا داره که تو متن مقاله برای هر سطحی بهترین کتابا گفته شده .

3- عربی تو کنکور چند مبحث داره ؟

5 مبحث : ترجمه و تعریب ، درک مطلب ، تحلیل صرفی ، اعراب گذاری و قواعد رو شامل میشه که تو این مقاله به طور کامل در مورد هر کدوم توضیح داده شده .

مشاوره عربی کنکور رایگان

شما دانش آموزان عزیز این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب آموزش مناسب خود، از مشاوره رایگان مشاوران آموزشی تیم حامی وحدت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *